Belgia: Nauczyciel sztuk walki, który znokautował włamywacza, skazany!
Polska: Jesień już za drzwiami. Sprawdź, czy razem z nią zmieniamy czas
Belgia: Trzymał ciało 14-letniego syna w łóżku, bo wierzył, że... „wskrzesi go Bóg"
Polska: To on miał prowadzić auto i spowodować wypadek. Szuka go policja
Belgia: Rozbił się samolot wojskowy z Jordanii. Dwie osoby ranne
Polska: Banalna wpadka szefa gangu. „Hoss” w rękach policji [WIDEO]
Belgia: Intensywnie różowa woda w fosie zamku Laar w Reet
Polska: Tak niektórzy żerują na powodzi. Ceny wszystkiego idą w górę
Belgia: Kobieta urodziła dziecko na stacji metra w Brukseli

Belgia, igrzyska: Świetny początek igrzysk dla Belgii. Są medale!

Belgia, igrzyska: Świetny początek igrzysk dla Belgii. Są medale! fot. kovop / Shutterstock.com

Dla Belgów Igrzyska Olimpijskie w Paryżu świetnie się rozpoczęły. Już pierwszego dnia po uroczystym otwarciu reprezentanci Belgii zdobyli dwa medale.

Oba medale wywalczyli kolarze, w tej samej konkurencji: jeździe indywidualnej na czas. Złoto zdobył Remco Evenepoel, a na trzecim stopniu podium stanął Wout van Aart. Srebrny medal powędrował do Włocha Filippa Ganny.

Kolarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów w Belgii i to właśnie ta dyscyplina przyniosła Belgii jak dotąd najwięcej medali olimpijskich w historii. Po sobotnich zawodach łączna liczba medali olimpijskich w kolarstwie dla Belgii to już 29. Złoto Evenepoela była ósmym mistrzostwem olimpijskim w historii belgijskiego sportu.

Dla Evenepoala minione tygodnie były bardzo udane. Na tydzień przed igrzyskami 24-letni Belg zajął trzecie miejsce w Tour de France. W Wyścigu dookoła Francji odniósł też jedno etapowe zwycięstwo.

Na poprzednich igrzyskach w Tokio Evenepoel był dziewiąty. W tym roku należał już do faworytów. Młody Belg ma na koncie pięć medali mistrzostw świata (w tym dwa złote) oraz trzy medale mistrzostw Europy (w tym jeden złoty).

Wout van Aart to bardzo doświadczony i utytułowany kolarz. Brąz w Paryżu był jego drugim medalem olimpijskim. Trzy lata temu w Tokio Van Aart zdobył srebro w wyścigu ze startu wspólnego. Ma na koncie też wiele medali mistrzostw świata i Europy.

Belgia wysłała do Paryża 165-osobową kadrę. Na poprzednich igrzyskach Belgowie zdobyli siedem medal (trzy złote, jeden srebrny, trzy brązowe), co było najlepszym wynikiem od 1948 r. W sumie w historii letnich igrzysk Belgia zdobyła jak dotąd 158 medali, w tym 44 złote.

29.07.2024 Niedziela.BE // fot. Shutterstock, Inc.