Polska: Szczepienia w szkołach. „Nigdy nie puszczę na nie dziecka”
Belgia: Pogoda na piątek, sobotę i niedzielę (20, 21 i 22 września)
Polska: Beata Kempa ma poważne problemy. W tle tornistry szkolne dla dzieci w Syrii
Belgia: Starsza kobieta oszukana przez fałszywych pracowników banku
Polska: „Jolka, Jolka pamiętasz...”. Nie żyje Felicjan Andrzejczak
Opóźnienie strefy niskiej emisji w Brukseli: kosztowne konsekwencje w przyszłości
Polska: Kary za marnowanie żywności mocno w górę. Żeby to się nie opłacało

Belgia, igrzyska: To oni zdobyli medale dla Belgii

Belgia, igrzyska: To oni zdobyli medale dla Belgii Fot. flashpict / Shutterstock.com

Dziewięcioro sportowców i sportsmenek wywalczyło dla Belgii w Paryżu w sumie dziesięć medali, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu.

Dla Belgii minione igrzyska były bardzo udane. Medalowy dorobek był najlepszy od stu lat, a miejsce w klasyfikacji medalowej (25.) najwyższe od czterech dekad.

Największym bohaterem belgijskiej ekipy w Paryżu był Remco Evenpoel, który jako pierwszy kolarz w historii zdobył na jednych igrzyskach złoto zarówno w wyścigu ze startu wspólnego, jak i w jeździe indywidualnej na czas.

Złoto w Paryżu wywalczyła dla Belgii również siedmioboistka Nafissatou (Nafi) Thiam. Także ona dokonała rzeczy niezwykłej, bo zdobyła już trzecie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w tej konkurencji. Thiam była też najlepsza w siedmioboju w trakcie igrzysk w Rio w 2016 r. i w Tokio w 2021 r.

Bliska olimpijskiego tytułu była Bashir Abdi, rywalizująca ostatniego dnia igrzysk w maratonie. O wszystkim zdecydowały ostatnie metry. Belgijka musiała uznać wyższość Holenderki Sifan Hassan, która wyprzedziła ją o zaledwie kilka sekund. Bashir ze stolicy Paryża wróciła ze srebrem.

Dwukrotnie w trakcie tych igrzysk na podium stało dwoje reprezentantów Belgii. Kolarz Wout van Aert wywalczył brąz w jeździe indywidualnej na czas (wygrał jego rodak, wspomniany już Remco Evenpoel). Nafi Thiam na podium towarzyszyła jej rodaczka Noor Vidts, która zdobyła brąz.

Medale Evenpoela i Van Aerta nie były jedynymi medalami w kolarstwie wywalczonymi przez kadrę Belgii. Wśród kobiet brąz z wyścigu ze startu wspólnego dorzuciła Lotte Kopecky - choć akurat ona liczyła na więcej. Był też medal dla Belgii w kolarstwie torowym: Fabio Van den Bossche był trzeci w omnium (wieloboju).

Reprezentanci Belgii zdobyli też dwa brązowe krążki w sportach walki: w judo (Gabreilla Willems, kategoria do 70 kg) oraz w taekwondo (Sara Chaâri, kategoria do 67 kg).