Polska: Beata Kempa ma poważne problemy. W tle tornistry szkolne dla dzieci w Syrii
Belgia: Starsza kobieta oszukana przez fałszywych pracowników banku
Polska: „Jolka, Jolka pamiętasz...”. Nie żyje Felicjan Andrzejczak
Opóźnienie strefy niskiej emisji w Brukseli: kosztowne konsekwencje w przyszłości
Polska: Kary za marnowanie żywności mocno w górę. Żeby to się nie opłacało
Niemcy: Tu mieszkania studenckie najdroższe!
Polska: Zmyło wszystko, stadiony też. Dramat 100 klubów sportowych
Belgia: Linie lotnicze Brussels Airlines ponownie zawieszają loty do Tel Awiwu
Belgia: Mężczyzna postrzelony w brukselskiej kawiarni!

Belgia, sport: W tym sporcie Belgowie radzą sobie najlepiej

Belgia, sport: W tym sporcie Belgowie radzą sobie najlepiej Fot. Shutterstock, Inc.

Niedawno zakończone igrzyska w Paryżu były jednymi z najlepszych w historii belgijskiego sportu. Podobnie jak w ubiegłych latach i dekadach najwięcej medali Belgowie zdobyli w kolarstwie.

Ze stolicy Francji reprezentanci Belgii wrócili z dziesięcioma medalami. To najlepszy wynik od stu lat. Na tegorocznych igrzyskach Belgowie wywalczyli trzy złote krążki, jeden srebrny i sześć brązowych.

Najwięcej medali reprezentanci Belgii zdobyli w kolarstwie. Bohaterem belgijskiej ekipy był Remco Evenpoel, który jako pierwszy kolarz w historii wygrał na jednych igrzyskach zarówno wyścig ze startu wspólnego, jak i jazdę indywidualną na czas.

W czasówce brąz wywalczył Wout van Aert, a w kolarstwie kobiet Lotte Kopecky była trzecia w wyścigu ze startu wspólnego. Do tego doliczyć trzeba jeszcze brązowy medal Fabio Van den Bossche w kolarstwie torowym (omnium).

W sumie w zawodach kolarskich na igrzyskach w Paryżu reprezentacja Belgii zdobyła więc pięć medali: dwa złote i trzy brązowe.

Można powiedzieć, że nie jest to zaskoczeniem. Także historycznie patrząc, to właśnie w kolarstwie Belgowie odnoszą największe sukcesy olimpijskie. W sumie w tej dyscyplinie wywalczyli już 27 medali.

Na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej „medalodajnych” dyscyplin olimpijskich dla Belgii jest łucznictwo (21 medali), a na kolejnych lekkoatletyka i jeździectwo (po 14 medali), judo (12), szermierka (10), żeglarstwo (9) oraz wioślarstwo i strzelectwo (po 8 medali).

17.08.2024 Niedziela.BE // fot. Shutterstock, Inc.

Last modified onczwartek, 15 sierpień 2024 16:44