Belgia, sport: Historyczny sukces „Belgian Cats”. Są mistrzyniami Europy!

Belgia, sport: Historyczny sukces „Belgian Cats”. Są mistrzyniami Europy! Fot. Shutterstock, Inc.

Kobieca reprezentacja Belgii w koszykówce wywalczyła mistrzostwo Europy. W emocjonującym finale Belgijki odrobiły straty i wygrały 64-58.

To pierwsze w historii mistrzostwo Starego Kontynentu dla „Belgian Cats” (tak belgijskie media nazywają swoją żeńską reprezentację koszykarską). To również największy sukces obecnego pokolenia belgijskich koszykarek, uchodzącego za „złotą generację”.

W 2017 i 2021 r. Belgijki zdobywały na Mistrzostwach Europy brąz. Tym roku wielu ekspertów widziało w nich faworytki turnieju rozgrywanego w Słowenii i Izraelu. W finale w Lublanie nie miały jednak łatwych rywalek. Hiszpanki to czterokrotne mistrzynie Europy.

Po pierwszej połowie Hiszpanki miały 7 punktów przewagi. Im bliżej końca, tym Belgijki grały lepiej, a na cztery minuty przed zakończeniem meczu, po raz pierwszy wyszły na prowadzenie (co prawda jednopunktowe). Końcówka meczu zapowiadała się na niezwykle emocjonującą.

Hiszpanki, jakby przytłoczone takim obrotem spraw, zaczęły popełniać błędy, a „Belgian Cats” zachowały spokój i „dowiozły” prowadzenie do ostatniego gwizdka sędziego. Wygrały z 6-punktową przewagą. Duża w tym była zasługa Emmy Meesseman, która zdobyła w niedzielę aż 24 punkty i którą uznano za najlepszą zawodniczkę tych mistrzostw.

26.06.2023 Niedziela.BE // fot. Shutterstock, Inc.