Belgia, sport: Brąz dla Belgijki w Pekinie! „Historyczny sukces”

Belgia, sport: Brąz dla Belgijki w Pekinie! „Historyczny sukces” Fot. kholywood / Shutterstock.com

Hanne Desmet zdobyła w piątek brązowy medal olimpijski w short tracku na dystansie 1.000 m. To pierwszy medal dla Belgii na igrzyskach w Pekinie i pod wieloma względami historyczny sukces.

Brąz Desmet jest pierwszym w historii belgijskiego sportu medalem olimpijskim w short tracku. 25-latka została też pierwszą Belgijką w historii, która zdobyła medal w konkurencji indywidualnej na zimowych igrzyskach olimpijskich – czytamy w na stronie internetowej dziennika „Het Laatste Nieuws”.

Belgia nie ma zbyt wielkich tradycji w sportach zimowych. W sumie na wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich belgijscy sportowcy zdobyli tylko siedem medali: jeden złoty (w 1948 r.), dwa srebrne i cztery brązowe.

Desmet dosyć szczęśliwie wjechała na podium. Belgijka wystartowała w finale z piątej, czyli ostatniej pozycji i długo wydawało się, że zajmie właśnie piąte miejsce. Na ostatnim okrążeniu dwie jej rywalki się jednak zderzyły i wypadły z toru, a Desmet to wykorzystała i przekroczyła metę jako trzecia.

Złoto w short tracku na dystansie 1.000 m zdobyła obrończyni olimpijskiego tytułu i faworytka na tym dystansie, Holenderka Suzanne Schulting, a srebro Koreanka Minjeong Choi.