Logo
Print this page

Belgia, sport: Anglicy jednak za mocni. Koniec marzeń w Gandawie.

Belgia, sport: Anglicy jednak za mocni. Koniec marzeń w Gandawie. Fot. Shutterstock, Inc.

Długo wydawało się, że KAA Gent może sprawić niespodziankę i wyeliminować w ćwierćfinale Pucharu Konferencji West Ham United. Ostatecznie tak się nie stało.

Pierwsze spotkanie tego dwumeczu, rozegrane w Gandawie, zakończyło się remisem 1-1. Belgijski zespół pokazał się przed własną publicznością z bardzo dobrej strony i mógł nawet wygrać ten mecz.

Także początek rewanżowego starcia w Londynie był dla KAA Gent bardzo dobry. W 26. minucie prowadzenie gościom dał Hugo Cuypers. Piłkarze z Belgii z „wirtualnego” miejsca w półfinale nie cieszyli się jednak długo. Jedenaście minut później stan (dwu)meczu wyrównał Michail Antonio.

Na przerwę piłkarze schodzili przy stanie 1-1. Losy dwumeczu wciąż nie były rozstrzygnięte i wszystko jeszcze mogło się zdarzyć.

W drugiej części gry londyńczycy zabrali się jednak do roboty i szybko wyjaśnili sprawę, w ciągu ośmiu minut strzelając trzy bramki. W 55. minucie karnego wykorzystał Lucas Paquetá, w 58. min. prowadzenie podwyższył Declan Rice, a wynik na 4-1 ustalił w 63. minucie Michail Antonio.

Rywalem West Ham United w walce o finał Ligi Konferencji będzie AZ Alkmaar. Holenderski klub wyeliminował w czwartek inną belgijską drużynę, Anderlecht. AZ pierwsze spotkanie rozegra 11 maja w Londynie. Rewanż w Alkmaar odbędzie się tydzień później.

W czwartek o awans do półfinału Ligi Konferencji walczył również Lech Poznań. Sytuacja mistrzów Polski przed tym meczem była jednak bardzo trudna. Lech nie wykorzystał w pierwszym spotkaniu atutu własnego stadionu i przegrał w Poznaniu 1-4.

W rewanżu mistrzowie Polski pokazali się z dużo lepszej strony, prowadzili nawet 3-0, ale ostatecznie wygrali we Włoszech „tylko” 3-2. Do odrobienia strat i awansu do półfinału to jednak nie wystarczyło.

Oprócz KAA Gent także dwie inne belgijskie drużyny pożegnały się w czwartek z europejskimi pucharami. Trzy mecze, trzy porażki, trzy wyeliminowane kluby - to nie był dobry wieczór dla belgijskiego futbolu.

Wspomniany już Anderlecht przegrał w wyjazdowym rewanżu ćwierćfinału Ligi Konferencji z AZ Alkmaar 0-2. Dwumecz zakończył się wynikiem 2-2, a w serii rzutów karnych Holendrzy wygrali 4-1.

Walczący w Lidze Europy Union Saint-Gilloise przegrał na własnym terenie z Bayerem Leverkusen aż 1-4 i również zakończył przygodę z europejskimi pucharami na poziomie ćwierćfinału. Pierwsze spotkanie dwumeczu zakończyło się remisem 1-1.

21.04.2023 Niedziela.BE // fot. Shutterstock, Inc.