Belgia: Miał ponad 6 mln euro zaległych mandatów i grzywien!
Polska: Zakaz używania fajerwerków. Jego złamanie mocno uderzy po kieszeni
Belgia, biznes: „Jeśli chcemy ocalić nasz dobrobyt, to ten wskaźnik musi wzrosnąć”
Belgia: Polska wciąż nisko, Belgia wysoko. Który kraj najzamożniejszy?
Belgia: Pogoda na 25 i 26 kwietnia
Belgia: Własnościowe lub wynajem? Tak się mieszka w Belgii
Polska: Żony polityków ujawnią swój majątek? Zdecydują o tym... politycy
Decathlon zakończy działalność logistyczną w Willebroek. „Likwidacja 132 miejsc pracy”
Polska: Żabka zrobi konkurencję kwiaciarniom. Plan jest ambitny, ale nie bez szans

„Epicki mecz z Brazylią”. Belgia w półfinale mundialu!

„Epicki mecz z Brazylią”. Belgia w półfinale mundialu! fot. Shutterstock

Piąty mecz, piąte zwycięstwo – tym razem jednak z głównym faworytem do tytułu. Czerwone Diabły odniosły w piątek historyczne zwycięstwo i po raz pierwszy od 32 lat awansowały do półfinału Mistrzostw Świata.

Mecz w Kazaniu stał na bardzo wysokim poziomie. Obie drużyny, pełne gwiazd występujących na co dzień w najlepszych klubach świata, wiedziały, że mają do czynienia z przeciwnikiem z najwyższej półki. Faworytem byli pięciokrotni mistrzowie świata z Ameryki Południowej, ale mecz zaczął się dla nich fatalnie.

Trzynastka okazała się pechowa dla Fernandinho. To właśnie w trzynastej minucie Brazylijczyk po rzucie rożnym Belgów tak niefortunnie uderzył piłkę głową, że bramkarz Brazylijczyków nie miał szans. Jeszcze w pierwszej połowie Kevin De Bruyne pięknym, mocnym i precyzyjnym strzałem podwyższył prowadzenie Czerwonych Diabłów.

Sensacja wisiała w powietrzu. W drugiej połowie Brazylijczycy groźniej atakowali, ale Neymar i spółka nie grzeszyli skutecznością. Duża w tym była zasługa bramkarza T. Courtoisa, który kilkakrotnie wykazywał się fantastycznym refleksem. Kilkanaście minut przed końcem kontaktową bramkę zdobył Renato Augusto, ale na więcej Brazylijczyków nie było stać. Po Ronaldo i Messim także Neymar wraca z Rosji do domu.

„Epicki mecz”, „Boskie diabły w półfinale”, „Historyczny dzień!”, „Mecz, którego nigdy nie zapomnimy” – pisały tuż po zakończeniu spotkania główne belgijskie portale informacyjne.

- Nie wygraliśmy tego meczu dzięki taktyce, ale dzięki temu, jak ją zrealizowaliśmy na boisku. To, jak zawodnicy wykonali założenia taktyczne, było fantastyczne. Pokazali wielkie zaangażowanie i wielką chęć dobrej gry. Stanęli na wysokości zadania, kiedy było to konieczne, dlatego jestem przeszczęśliwy – powiedział po meczu selekcjoner Belgów, cytowany przez flamandzki dziennik „Het Nieuwsblad”.

Po raz ostatni – i jedyny – Belgia awansowała do półfinału MŚ w 1986 roku. Walkę o finał Czerwone Diabły przegrały wówczas z Argentyną (0-2 po dwóch golach Maradony), późniejszym tryumfatorem turnieju w Meksyku. W meczu o trzecie miejsce Belgia przegrała z Francją 2-4 po dogrywce (w regulaminowym czasie gry było 2-2).

Czwarte miejsce w 1986 roku to jak dotąd najlepszy wynik Belgii w MŚ. Po piątkowym zwycięstwie nad Brazylią wiadomo już, że w tym roku Czerwone Diabły co najmniej wyrównają ten wynik.

W meczu o finał w Moskwie podopieczni Roberto Martineza zmierzą się z kolejnym faworytem do tytułu, Francją. Trójkolorowi pokonali w piątek Urugwaj 2-0.
W sobotnich ćwierćfinałach Szwecja zmierzy się z Anglią, a Rosja z Chorwacją.