Logo
Print this page

Rekord! Nieźle główkujący Polacy zdominowali podium w Paryżu

12 medali, w tym aż 6 złotych, wywalczyli reprezentanci Polski podczas zakończonych w piątek w Paryżu XXIX Międzynarodowych Mistrzostwach Gier Matematycznych i Logicznych. To najlepszy dotychczas wynik Polaków w historii tych zawodów - poinformowano na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Zawodnicy startowali w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych, a złote medale wywalczyli w tym roku aż w sześciu kategoriach. Złotym medalem może się w tym roku pochwalić: Olga Palikowska (kategoria: trzecie klasy szkół podstawowych), Antoni Buraczewski (czwarte klasy szkół podstawowych), Konrad Czarnecki w kategorii (klasy piąte lub szóste podstawówki), Maciej Maruszczak (gimnazjaliści), Grzegorz Adamski (studenci) oraz Sylwester Błaszczuk (zawodowcy). Poza tym nasi reprezentanci zdobyli także 4 srebrne i 2 brązowe medale. Polacy zajęli tym samym 12 ze wszystkich 24 miejsc na podium, a więc zgarnęli połowę medali. Druga w zestawieniu państw Szwajcaria zdobyła 6 medali - o połowę mniej niż Polacy, a trzecia w rankingu Francja zdobyła 3 medale.

Nigdy wcześniej Polakom nie udało się zdobyć w jednej edycji takich zawodów aż tylu złotych medali.

Skład polskiej reprezentacji – pod wodzą dr. doc. Janusza Górniaka z Politechniki Wrocławskiej – wyłoniły eliminacje organizowane przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki PWr i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska uczestniczy w nich od 1992 i zdobyła już ponad 110 medali. W zeszłym roku Polacy wywalczyli 5 złotych medali.

Last modified onpiątek, 04 wrzesień 2015 09:45