Belgijski bokser mistrzem IBF w wadze superlekkiej
Polska: Coraz więcej emerytur niższych od najniższych. Większość trafia do kobiet
Belgia: Nieumyślne spowodowanie śmierci 17-latka przez policjantów. Sprawa oddalona
Niemcy: 1 na 5 starszych kobiet narażona na ubóstwo
Polska: Po co za grube miliony powstawały te posterunki? Bo tak chciała partia PiS
Polska: Czekasz na 800 plus? Zostało już niewiele dni na złożenie wniosku
Policjanci i imprezowicze ranni podczas nalotu na imprezę rave w Laeken
Belgia: Potrzebnych 75 nowych pracowników ochrony na lotnisku w Brukseli!

Rozczarowanie! Belgia rozpoczęła ME od porażki

Rozczarowanie! Belgia rozpoczęła ME od porażki fot. Evan Lorne / Shutterstock.com

Włosi sprowadzili nas na ziemię, napisał dziennikarz „Het Laatste Nieuws” po pierwszym meczu Belgów na piłkarskich Mistrzostwach Europy. Czerwone Diabły rozpoczęły turniej od rozczarowującej przegranej z Włochami 0-2.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego wielu kibiców i ekspertów piłkarskich – nie tylko w Belgii – widziało w podopiecznych Marca Wilmotsa jednego z faworytów do tytułu (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ). Być może wielu z nich po poniedziałkowym wieczorze zmieniło zdanie.

Belgowie zagrali zachowawczo, bez pasji i ze strachem w oczach, szczególnie w pierwszej połowie, a jedna z ich największych gwiazd – Kevin de Bruyne – psuł piłkę za piłką. Włosi jak to Włosi, zamurowali dostęp do własnej bramki, a kiedy w osłabionej kontuzjami belgijskiej obronie zauważyli dziurę, od razu to wykorzystali. W 32. minucie Leonardo Bonnuci z połowy boiska posłał uszytą na miarę piłkę do wbiegającego w pole karne Emanuela Giaccheriniego, a ten w fenomenalny sposób opanował futbolówkę i z bliska pokonał Thibauta Courtoisa. 1-0 dla Włoch, panika w Belgii.

W drugiej połowie Czerwone Diabły atakowały trochę śmielej, ale równie nieskutecznie, co w pierwszej. Kiedy De Bruyne’owi w końcu udało się posłać celne podanie, Romelu Lukaku wystraszył się Buffona i przerzucił futbolówkę nad poprzeczką. Także Origi, który wszedł w miejsce Lukaku, zmarnował dogodną okazję i przestrzelił.

Gdy wydawało się, że podobnie jak wiele innych potyczek tych mistrzostw, spotkanie zakończy się minimalnym zwycięstwem, w doliczonym czasie gry Włosi przeprowadzili kontrę jak z podręcznika i Graziano Pelle ładnym wolejem dobił belgijskich kibiców (i piłkarzy). 0-2, wszelkie marzenia Belgów o choćby punkcie na początek turnieju prysły.

Nie o mistrzostwie, ale o zagwarantowaniu sobie awansu do fazy pucharowej – o tym muszą teraz myśleć Hazard, Vertonghen i De Bruyne. W drugim meczu tej grupy Szwecja zremisowała z Irlandią 1-1 i to Belgia zajmuje teraz ostatnie miejsce w grupie E. Szansę na rehabilitację podopieczni Wilmotsa będą mieli w sobotę 18 czerwca (mecz z Irlandią) i we wtorek 22 czerwca (mecz ze Szwecją).

Kibicujący masowo Belgom Holendrzy, wielcy nieobecni turnieju we Francji, pocieszają sąsiadów z północy i przypominają, że kiedy w 1988 roku zdobyli tytuł Mistrza Starego Kontynentu, również zaczęli turniej od porażki. Belgijskim kibicom w poniedziałkowy wieczór nie poprawiło to jednak humorów...