Logo
Print this page

Rio: Historyczne srebro dla Belgii!

Pieter Timmers fot. Michel Wiegandt by CC3 Pieter Timmers

Belgijscy kibice pływania czekali na olimpijski medal od 20 lat i w nocy ze środy na czwartek w końcu mieli powody do radości: Pieter Timmers zajął drugie miejsce w prestiżowym wyścigu na 100 m stylem dowolnym.

Dzięki sukcesowi 28-latka z Neerpelt Belgia ma już komplet medali na igrzyskach w Rio. Wcześniej Greg Van Avermaet tryumfował w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego, a dżudoka Dirk Van Tichelt zdobył brąz w kategorii do 73 kg.

Mimo że igrzyska potrwają jeszcze do 21 sierpnia, Belgia już teraz osiągnęła lepszy wynik niż w poprzednich trzech edycjach tej najważniejszej imprezy sportowej świata. Cztery lata temu w Londynie Belgowie nie zdobyli ani jednego złota (1 srebro, 2 razy brąz), a w 2008 roku z Pekinu wrócili jedynie z dwoma medalami (złoto i srebro). W 2004 roku w Atenach sportowcy z kraju ze stolicą w Brukseli zdobyli jeden złoty i dwa brązowe medale.

Po raz ostatni reprezentant Belgii zdobył medal olimpijski w pływaniu dwie dekady temu, w 1996 roku w Atlancie. Frédérik Deburghgraeve został wówczas mistrzem olimpijskim na dystansie 100 m stylem klasycznym.
W Rio na 100 metrów stylem dowolnym Timmers, który uzyskał czas 47,80 s, dał się wyprzedzić jedynie osiemnastolatkowi z Australii, Kyle’owi Chalmersowi (47,58 s). Brąz zdobył Amerykanin Nathan Adrian (47,85 s).